SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Uzak-Adanamyo’yu öğretim-öğrenim yönetim sistemini kimler kullanabilir?

E-çukurova bünyesinde yer alan dersleri verecek eğitmenler, derslere katılacak öğrenciler ve sistemin yönetiminden sorumlu yöneticiler kullanabilir.


'Uzaktan Eğitim'e kimler başvurabilir?

Ülke genelinde, meslek ve genel liselerden mezun öğrencilerin büyük çoğunluğu örgün öğretimde okuma şansı bulamamaktadırlar. Ayrıca, orta öğretim mezunu öğrenci sayıları da giderek artmaktadır.Ç.Ü. Uzaktan Eğitime bu yıla kadar, Açık Öğetim Lisesi, Düz Lise ,Meslek Lisesi ,Teknik Lise ve İmam Hatip Lisesinden örenciler yerleşmiştir.Bilgisayar Programcılığı ÖSYM de YGS-1,Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı ise YGS-6 puanıyla öğrenci almaktadır.Ayrıca Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulunda 2004 yılından buyana Türkiye ‘nin farklı şehirlerinde bulunan farklı tipteki cezaevindeki tutuklularda eğitim haklarını kullanarak uzaktan eğitim almaktadırlar.Uzaktan Eğitim Programımızda engelli olduğundan dolayı örgün öğretimden faydalanamayan öğrencilerde faydalanmaktadır.

Bilgisayar kullanım alanının çok fazla olması bu programa ilgiyi arttırmaktadır. Ayrıca, bir işte çalıştığı halde okumak isteyen ancak devam zorunluluğu nedeniyle okuyamayan kişilerin sayısında da büyük bir artış bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu programa ilgi duyacak olan öğrenci potansiyeli oldukça fazladır. Program, yapısı itibariyle genel lise mezunlarına da uygundur. Uzaktan Öğretim Programı, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Programından mezun olacak kişilerin, bilişim sektöründe kamu ve özel sektöre ait her türlü iş yerlerinde Bilgisayar Teknikerlerine duyulan ihtiyaç nedeniyle iş bulma sıkıntıları olmayacaktır. Mezunlar; bilgisayar operatörü, bilgisayar programcısı, Bilgisayar donanım teknikleri, Web tasarımcısı, çeşitli devlet kuruluşlarının 'Gör-İşit' (audio-visual) araç merkezleri, reklamcılık, bilgisayara dayalı görüntü ve ses düzeni, masa üstü yayıncılık ve bilgisayarın kullanıldığı her alanda çalışabilmektedirler.Muhasebe Programı öğrencileri de yine kamu ve özel sektörde muhasebecilik yapabilirle. Sonuç itibarıyla, bu programlardan mezun olan öğrencilerin iş bulma sıkıntıları olmayacaktır.


'Uzaktan Eğitim' nasıl sürdürülecektir?

Programda yer alan derslerin tamamı konunun uzmanı olan öğretim elemanları tarafından, eğitsel kriterler dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Ayrıca, bu kitaplardan özetlenen ders notları Her öğrencinin çalışmasının takibi danışman öğretim elemanı tarafından yapılacaktır. Öğrenciler dersin öğretim elemanıyla günün belirli saatlerinde sohbet uygulaması ile eş zamanlı iletişim kurabilecekleri gibi forum ile de ders çalışırken anlamadığı konuları dersin öğretim elemanıyla bilgisayar ortamında etkileşimli olarak tartışabilecektir.

Derslerin uygulamalı kısımları Yüksekokulumuz Bilgisayar Laboratuarında ve her dönemin sonunda 1'er hafta şeklinde yapılacaktır.

•Ç.Ü.Adana Meslek Yüksekokulu Uzaktan Eğitim Programlarından mezun olan öğrenciler Açıköğretim Fakültesine dikey  geçiş yapabilirler.

•Ç.Ü.Adana Meslek Yüksekokulu Uzaktan Eğitim Programlarından mezun olan öğrencilerin normal öğretimden yada ikinci öğretimden herhangi bir farkı yoktur. Ç.Ü.Adana Meslek Yüksekokulu Uzaktan Eğitim Programlarından mezun olan öğrencilerin diplomasında normal öğretim ,ikinci öğretim yada uzaktan öğretim gibi herhangi bir açıklama yazmaz.

•Ç.Ü.Adana Meslek Yüksekokulu Uzaktan Eğitim Programında okuyan öğrenciler  sosyal haklar ve diğer öğrencilik  hakları açısından Türkiye’nin hehangi bir üniversitesinde yada Çukurova Üniversitesinin diğer programlarına okuyan öğrencilerin sahip olduğu  haklarla aynı haklara sahiptirler.

•Ç.Ü.Adana Meslek Yüksekokulu Uzaktan Eğitim Programında okuyan öğrenciler  öğrenim yaşamlarına devam etmek isterlerse 2.sınıfın sonunda yapılacak olan DGS (Dikey Geçiş Sınavı ) ile eğitim-öğretim hayatlarına devam edebilirler.


Öğretim maliyeti nedir?

Uzaktan Eğitim ücreti peşin alınmakla beraber alternetif ödeme biçimleri için çalışmalar yapılmaktadır.

Öğrenciler 385 TL , güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki defa harç yatırırlar.

Ders kitapları öğrencinin isteği üzerine yüksekokulumuzdan ücret karşılığı temin edilebilir.

 

Uzak-Adanamyo’yu kullanmak için Adana'da bulunmam gerekiyor mu?

Öğretim Internet destekli yapıldığından derslere istenilen yerden ve istenilen zamanda erişebilirsiniz.

 

Uzak-Adanamyo’ya giriş yapmak için gerekli olan 'Kullanıcı Kodu' ve 'Şifre'yi nasıl alabilirim?

Kullanıcı kodu ve şifreniz kayıtlardan sonra Adana Meslek Yüksekokulu Öğrenci İşleri tarafından sisteme tanıtılacaktır. Sisteme kaydınız tamamlandıktan sonra kullanıcı kodu ve şifre bilgileriniz aşağıdaki şekilde olacaktır.

Kullanıcı kodu: Öğrenci Numaranız
Şifre: TC Kimlik Numaranız

Şifrenizi sisteme ilk girişte ayarlar kısmından kişisel bilgileri başlığı altında bilgilerinizi güncelleyiniz.

 

Adana'da kalabileceğim misafirhane/yurt var mı?

Final ve uygulama stajı öncesinde Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulu Uzaktan Eğitim Programı tarafından Resmi Yurtlarla  gerekli resmi yazışmalar yapılarak yurtlar uzaktan eğitim öğrencilerinin kullanımına açılmaktadır.Öğrenciler misafirhanelere sınav öncesi rezervasyon yaparak kalabilirler.


Adı

Adres

Telefon No

Neşe Kız Öğrenci Yurdu

Beyazevler Mah.Mühendislik cad. 17. sok. No:14 01150Seyhan/ADANA

0.322.2275555

T.C. Adana Valiliği Adana Merkez Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü

Reşatbey mah. Ordu cad. stad civarı Seyhan/ADANA

0.322.4533158 0.322.4586903

DSİ VI Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi

Seyhan Baraj Gölü yanı Seyhan/ADANA

0.322.4590590-99

Sağlık Bakanlığı Adana Eğitim Ve Dinlenme Tesisleri

Numune Hastanesi Arkası Seyhan/ADANA

0-322-2271951/2

T.C.D.D.Y. 6: Bölge Müdürlüğü Misafirhanesi

Yeni valilik civarı Seyhan/ADANA

0.322.4536914

Yurtkur Fevzi Çakmak Yurdu

Çukurova Üniv. Kampusü Balcalı/ADANA

0.3223386315-16—17Dersleri takip edebilmek için nasıl bir bilgisayarım olması gerekiyor?

Internet bağlantısı olan bir bilgisayar dersleri sorunsuz takip etmek için yeterlidir.